Forlaget Globe

Nyhedsbrev

Oplysninger

Videoredigering med Adobe Premiere Pro 2

Videoredigering med Adobe Premiere Pro 2

kr 199,00 inkl. moms



9788779003996

Share this product

Videoredigering med Adobe Premiere Pro 2
Sider: 190
Forfatter: Per Ottesen
ISBN: 9788779003996
Varenr: FG399-6
Udgivelsesdato: 13. februar 2006

Flere detaljer


Bogen omhandler de forskellige aspekter i digital videoredigering ved hjælp af Premiere Pro 2. Det mest enkle er at få video overført fra bånd til computer, udføre redigering og lægge tilbage på bånd. Bogen gennemgår også, hvordan man kan få gavn af de mange fine muligheder i Premiere Pro 2 med de forskellige redigeringsteknikker i programmet, lave en interaktiv DVD eller eksportere materiale til internettet i forskellige formater.

De nye muligheder i Premiere Pro 2 for at arbejde med flere båndformater, samt hvordan man organiserer projekter og kan sende oplæg til godkendelse ved brug af PDF-formatet bliver der også taget fat på.

Om forfatteren
Per Ottesen er en af de førende videospecia-lister i Danmark med erfaring inden for rådgivning, produktion og konsulentrådgivning. Hans viden omhandler de forskellige aspekter vedrørende digital video fra forskellige systemløsninger (DV, SDI, HDV, HD) til komprimering og DVD-produktion.
Hans store erfaring som konsulent og problemløser kommer til udtryk i de mange tips, som kun en erfaren bruger kender og anvender, og som man har gavn af i det daglige arbejde for bedre at udnytte mulighederne i programmet.

Kurv  

(tom)

TV2 Fyn

TV2 Fyn har mødt Odense fra oven-forfatteren Anders W. Berthelsen. Klik på linket for at se indslaget



TV2