Forlaget Globe

Nyhedsbrev

Oplysninger

The Cities Book

The Cities Book

kr 199,00 inkl. moms



9788791296475

Share this product

The Cities Book
Sider: 428
Forfatter: Div. forfattere
ISBN: 9788791296475
Varenr: FA47-5
Udgivelsesdato: 22. oktober 2006

Flere detaljer


Byer er symboler på civilisation og menneskehedens bestræbelser: De er levende verdener med dyder og laster, grænseland for teknologi og kreative bestræbelser, traditionernes vugger og forskellighedernes smeltedigeler. Mere end halvdelen af verdens befolkning bor nu i byerne, og set fra den rejsendes synsvinkel er de kilde til ubegrænset fascination.


I denne bog præsenteres de 200 mest levende, forskelligeartede, hypnotiske og kaotiske byer i verden, i en rækkefølge, som er bestemt af kyndige folk – Lonely Planets ansatte, forfattere og læsere. Listen er lige så forskelligartet som de mennesker, der har skabt den. Her findes naturligvis de gamle kendinge: Paris, London, New York – men også de mindre kendte, de eksotiske og de bittesmå: Abuja (Nigeria), Nuuk (Grønland), Saint-Denis (Réunion) og Ulaanbataar (Mongoliet).

Hver by har sin egen personlighed i form af dens gader og bygninger og dens menneskelige arkitektur. Vi har stukket en fi nger i jorden på gadeniveau og har indfanget hver bys stemning og kendetegn set fra den typiske indbyggers synspunkt: Hvad der tales om, myterne, de bedste steder at spise og drikke og besøge efter mørkets frembrud. Det er en fristende cocktail for enhver med eventyr i blodet og interesse for byer.

Kurv  

(tom)

TV2 Fyn

TV2 Fyn har mødt Odense fra oven-forfatteren Anders W. Berthelsen. Klik på linket for at se indslaget



TV2